• info@elitdedektiflik.com
 • 0534 822 18 51
Blog Dedektif Nedir?

Dedektif Nedir?

Yasal çerçeveler ve toplumsal değerler ölçüsünde kişilerin araştırmalarını istedikleri konular hakkında gerçek bilgi ve belge toplayan kişilere dedektif denir. Dedektifler yurtdışında polis departmanında çalışan özel bir kolluk kuvveti olsa da ülkemizde sadece ticaret hükümleri çerçevesinde kurulmuş olan özel bürolarda çalışan kişilerdir.  Bu durum, Türkiye’deki özel dedektiflere sadece bilgi ya da belgeleri yargıya teslim etme hakkını vermekte,  yargılama ya da yasaları uygulama hakkından ise men etmektedir. Bu da dedektif nedir sorusuna açıklık getirerek, ülkemiz için yasal olan ancak yargı gücüne sahip olmayan kişileri ifade ettiğini göstermektedir.

dedektiflik-nedir

Özel Dedektiflerin Sundukları Hizmetler Nelerdir?

İnsanlar,  hayatları boyunca açığa çıkmasını istedikleri, ancak kendi çabalarıyla bunu başaramadıkları olaylarla karşı karşıya kalabilmektedir. Kimi zaman ailevi olan ve kişilerin özel hayatlarını etkileyen bu olaylar, kimi zaman ise kurumsal olabilmekte ve işveren ile birlikte çalışanları da etkileyebilmektedir. Bu durumlarda olaylara dedektifler devreye girmekte ve gizli kalmış olayların açığa çıkmasını sağlayacak belgelerle sonucu etkileyebilmektedir.

Özel dedektifler, bireysel ya da kurumsal olayların çözümü için çalışmaktadır. Bireysel dedektiflik hizmeti alınmasını gerektirecek konular;

 • Eş takibi; eşinin kendisini aldattığından şüphelenen kişilerin aile birliğinin yıkılmasına neden olabilecek şüphelerinin doğruluğunun araştırılması için almak istediği dedektiflik hizmetidir.
 • Evlilik öncesi araştırma hizmeti; yuva kurmak isteyen ancak birlikte olduğu kişiler hakkında bilgi sahibi olarak sağlam temelli aileye sahip olmayı amaçlayan kişilerin almak için baş vurduğu hizmetlerdir.
 • Kayıp kişi arama hizmeti; medeni, ticari ya da hukuki bağ olan kişinin kaybolması durumunda, bu kişiye ulaşabilmek amacıyla istenilen hizmettir.
 • Öğrenci takip hizmeti; ebeveynler için en değerli varlıkları olan çocuklarının iyi bir eğitim alması çok önemlidir. Ancak, gençlerin zaman zaman yanlış arkadaşlar ya da kötü amaçlı kişiler tarafından kandırılması ihtimali olabilmektedir. Bu duruma düşmeden önce ailelerin çocuklarının kontrolünü yapmaları açısından bu hizmeti almaları gerekebilmektedir.
 • Adres tespiti hizmeti; kişilerin alacaklı olduğu kişilerin adreslerine ulaşabilmek için almak istedikleri hizmetlerdir.

Kurumsal dedektiflik hizmetleri;

 • Alacak ve haciz takibi,
 • Sahte marka ve patent takibi
 • Personel ve şirket araştırma takibi,
 • Sigorta durumu ve hasar araştırma takibi,
 • Bayi piyasa araştırma takibi ve
 • Şirket ya da çalışan personel araştırma takibidir.

Görüldüğü gibi bu hizmetlerin tamamı dedektif nedir sorusuna kapsamlı bir açıklama getirmektedir.

dedektif-nedir

Dedektiflerin Sorumlukları Nelerdir?

Dedektifler, gizli kalmış olayları açığa çıkarırken bazı hususlara dikkat etmeleri gerekmektedir. Öncelikle dedektiflerin yasal olmayan ya da etik durmayan hiç bir harekette bulunmamaları gerekmektedir. Dedektifler kimliklerini gizli tutmak zorundadır. Duygularını iş ahlakının önüne geçirmeden olaylara objektif bir şekilde bakmalı ve gerçek bilgileri müşterisine aktarmalıdır. Müşterisine zamanında rapor hazırlayarak bilgi vermeli ve kesin bilgi sunmalıdır.

Dedektif Olmak İçin Hangi Şartlar Gereklidir?

Dedektiflik bir çok macera ruhlu gencin olmak istediği mesleklerden biridir. Heyecan arayan gizli olayları araştıran bu mesleğe sahip olmak isteyenler, haliyle dedektif nedir nasıl olunur sorusuna yanıt aramaktadır. Türkiye’de dedektif olabilmek için özel bir eğitim alınmasına gerek yoktur. Ancak, psikoloji ve sosyoloji eğitimi almış kişilerin bu mesleği yapmaları, olayların çözüm ve insanlara yaklaşım açısından daha uygun olmaktadır. Bunun haricinde yabancı dil bilmek de dedektif alımlarında tercih sebebi olmaktadır.