• info@elitdedektiflik.com
  • 0534 822 18 51
Blog Dedektiflik Nedir? Dedektif Nasıl Olunur?

Dedektiflik Nedir? Dedektif Nasıl Olunur?

Bir olayın aydınlığa kavuşabilmesi için delil niteliği taşıyan bilgi ve belgelerin yasal yollardan toplanması gerekir. Bu delillerin mahkemeye sunulması için çalışmalar yapmaya dedektiflik denilmektedir. Bu işi özel şahıslar veya kurumsal firmalar için yapan şirketler ise özel dedektiflik bürolarıdır. Dedektif nasıl olunur şeklinde sorulara ülkemizde faaliyet gösteren kuruluşlarda görev yapan uzmanların özellikleri gösterilmektedir. Delil toplama işini yapan profesyonel kişilere de dedektif unvanı verilmiştir.

Ülkemizde dedektiflik yapan kişiler genellikle uzun süre Türk Silahlı Kuvvetlerinde veya Emniyet Genel Müdürlüğünde görev yapmış asker ve polis kökenli uzmanlardır. Bunun yanı sıra Türkiye Büyük Millet Meclisinde yasalaşmış bir kanun çıkmamasına rağmen özel olarak kurulan dedektiflik büroları mevcuttur. Bu bürolarda çalışan özel dedektifler tercihe göre şahıslara hizmet vermektedir. Dedektif mesleğini yapabilmek için özel bir bilgi ve beceri gerekmez. Ülkemizde dedektif olmak isteyenler için eğitim amaçlı açılmış kurslar bulunmaktadır. Bu kurslara katılarak sertifika almak ve dedektiflik mesleğini icra etmek mümkündür.

dedektif-nasil-olunur

Dedektifin Sorumlulukları ve Görev Alanı Nelerdir?

Talep doğrultusunda verilen inceleme ve keşif işlemlerini bilgi ve belgeler toplamak suretiyle yerine getirmekle yükümlü kişiye dedektif denir. Bu işleri yaparken tamamen yasalara uygun hareket edilmesi gerekiyor. Aksi takdirde hem suç işlemiş olunur hem de bu belge ve bilgiler mahkemede delil niteliği taşımaz. Dedektifler öncelikle yapmış olduğu görevlerde kimliklerini gizlemek zorundadır. Dedektif nasıl olunur diye sorulan sorulara verilecek olan ilk yanıt budur.

Etik kaidelere uygun hareket ederek yasaların dışına çıkmaması gerekiyor. Vermesi gereken kararlarda duygusal açıdan hareket etmeyerek profesyonelliği ön planda tutması gerekmektedir. Öncelik olarak müşterilerinin talepleri olsa da bu kurallar dedektifliğin olmazsa olmazıdır. Bir de yaptığı çalışmalar sonucunda müşterileri için detaylı olarak istenilen sıklığa göre raporlar hazırlamalıdır. Bu raporların toplamından sonra teknik olarak analiz yapılacak ve hareket tarzı belirlenecektir. Bazı konularda uzmanlaşmış dedektifler yaptıkları araştırmalarda daha başarılı olabilmektedir. Çocuk eğitimi, gıda ve medeni hukuk gibi konular bunlardan bazılarıdır.

dedektif-nedir

Bir Dedektifte Olması Gereken Özellikler Nelerdir?

Öncelikle kendilerine gelerek başvuruda bulunan insanları iyi bir şekilde analiz etmek zorundadır. Samimiyetinden tutun vücut dillerine kadar dikkat edilerek niyetlerinin ne olduklarını anlamak gerekiyor. Araştırma yaparken sabırlı ve titiz olunması da bu mesleği yapacak olan kişilerde olması gereken başlıca özelliklerden birisidir. Dedektif nasıl olunur şeklindeki merak uyandıran konuların başında şartların gerektirdiği ölçülerde ortama ayak uydurmak olmalıdır. Teknolojik verileri iyi kullanabilmesinin yanında bu verileri harmanlayarak doğru analiz yapabilme yeteneği olmalıdır.

Pratik zekâya sahip olması gerekir ki planda olmayan ve ani gelişen olaylar karşısında neler yapabileceğini kestirebilmeli. Doğru kararlar alamazsa yapılan bütün çalışmanın boşa gideceğini kestirebilmelidir. Yaptıkları araştırma ve incelemelerden sonra önyargılı olmadan, mantık gereği hareket ederek hadiseleri neden ve sonuç şeklinde değerlendirerek doğru kararlar almaları mümkündür. Yaşanılan bir olumsuzluk neticesinde pes etmeyerek diğer planlarını uygulamak için hemen hareket ederek azimli ve istikrarlı bir şekilde yılmadan davasına tekrar odaklanıyor olmalıdır.