• info@elitdedektiflik.com
  • 0534 822 18 51
Blog İzmir boşanma davalarına delil

İzmir boşanma davalarına delil

Evliliğin Diğer Yüzü Boşanmak

Çok büyük umutlarla başladığımız evlilikler maalesef her zaman hayal ettiğimiz gibi devam etmeyebiliyor.  Boşanma kararları evlilik kararlarından bile zor verilen bir durumdur.  Yaşam alanımızı, yaşam standardımızı hatta bütün hayatımızı olumlu veya olumsuz değiştirmektedir. Boşanma davasını açan kişi eşini bir suçlamada bulunarak boşanmayı talep ediyorsa ve hatta bu suçu karşısında tazminat, nafaka gibi bir maddi beklentisi varsa suçladığı konuda haklı olduğunu mahkeme önünde delillerle kanıtlamalıdır. İzmir boşanma davalarına delil toplamak boşanma sürecinin en can alıcı noktasıdır ve oldukça profesyonel bir iştir. Mahkeme tarafından belirlenen delil toplama süresi 15 gündür ve bu süreçte bütün deliller hazırlanıp sunulmalıdır. Mahkemeler tanınan bu süreyi aşmama konusunda hassaslardır. Bu yüzden tüm delilleri dava açmadan önce toplamak çok yerinde bir karar olacaktır. Çünkü hem 15 gün sınırlaması içinde hareket edilmek zorunda kalınmaz, hem de karşı taraf sizin delil toplama sürecinde olduğunuzu bilmediği için tedbirli davranamaz.

boşanma davalarına delil

Boşanma Davalarına Delil Toplamada Dikkat Edilmesi Gereken Durumlar

Delil toplama profesyonellik gerektiren bir süreç olduğu için özellikle aldatma gibi durumların olduğu boşanma davalarında davacı taraf dedektif tutabiliyor. İzmir boşanma davalarına delil toplama sürecinde dikkat edilmesi gereken unsur toplanan delillerin tamamının yasal yollarla elde edilmiş olmasıdır. Örneğin, gizli kamera yerleştirmek veya görüşme esnasında ses kaydına almak suretiyle toplanan kanıtlar kişilik haklarına aykırı bir hareket olduğu için kabul görmemektedir. Aynı durum bir güvenlik kamerasından alınan görüntü için geçerli değildir. Yine aynı şekilde karşı tarafın bilgisinin olduğu ses kayıtları da mahkeme tarafından kabul görür.

bosanma-davalalarina-delili-toplama

Teknolojinin Boşanma Davalarına Etkileri

Günümüz dünyasında gelişen teknoloji ile akıllı telefonlar dedektiflerin yerini neredeyse tutuyor deme yanlış olmayacaktır.  Sosyal medya hesapları, telefon kayıtları ve mesajları, kredi kartı dökümleri, akıllı saatler, konum bilgisi gibi birçok teknoloji artık İzmir boşanma davalarına delil olarak kullanılmaktadır. Fakat yine altını çizmek gerekir ki bu toplanan belgelere nasıl ulaşıldığı, ulaşılırken davalının haklarına zarar verip vermediğine dikkat edilmelidir.  Bu önemli detaylar kanıtların mahkemede kabul görüp görmeyeceğini belirleyecektir.