• info@elitdedektiflik.com
  • 0534 822 18 51
Hizmetler Sahte Marka Dedektifliği

Sahte Marka Dedektifliği

Ticari hayatta başarıyı yakalamış firmaların en büyük sıkıntılarından birisi kolay yoldan para kazanma amacı güden ve bu amaçla taklide yönelen işletmelerdir. Başarılı ve büyük firmaların amblemini ya da ismini kullanarak sahte ürün üreten firmalar hızla çoğalmaktadır. Bunlarla mücadele etmek, firmanın kalite algısının düşmemesi için gereklidir. Çünkü taklit edilen ürünlerin kalitesiz olması markanın logo algısını düşürmektedir. Bunun yanında sahte ürünlere teşvik etmesi nedeniyle firmaları ticari zarara uğratmaktadır. Firmalar bunların satışını yapan, satışına aracılık yapan ve üreten kişilerin tespit edilmesini önemsemektedir. Bu konuda suç duyurusunda bulunan firmalar dedektiflik bürolarına da müracaat ederek daha hızlı çözüm alabilirler. Sahte marka dedektifliği sıfatıyla araştırma yapan dedektifler sahte ürünleri mercek altına alarak işe yarar bilgiler elde etmektedir.

Taklit Ürün Tespiti

Taklit ürünler firmaların logo ve isimlerinin kullanılması şeklinde olabileceği gibi, firmamın patentini aldığı bir tasarımın aynen üretilmesi şeklinde de olabilir. Logonun kullanılması ile doğrudan logonun bilinirliğinden yararlanılır. Tasarım sahteciliğinde firmaların uzun araştırma ve geliştirme çalışmaları sonunda ürettiği ve piyasaya sürdüğü bir ürünün değiştirilmeden üretime sokulmasıdır. Hiçbir zahmet göstermeden üretilen bu ürünler kolaycılığa teşvik etmektedir. Böylelikle firmaların uzun yıllar süren emekleri kolayca çalınmaktadır. Sahte marka dedektifliği firmamız, kendisini görevlendiren firmamın talebi doğrultusunda tüm ülkede inceleme başlatır. İnternet siteleri ve sosyal medya satış mecraları izlenerek ürün taraması yapılır. Tespit edildiğinde bu ürünlerden numune satın alarak fiş, kargo ve adres bilgileri saklanır. Firmanın ürünün ile taklit satılan ürünlerin benzerliği konusunda rapor tanzim eder.

Korsan Ürün Tespiti

Sahte marka dedektifliği hizmetinin bir parçası da korsan ürün tespitidir. Sanatçıların ve eser sahiplerinin en büyük sorunu korsan ürünlerdir. Film, kaset, cd, kitap ya da dergilerin korsanları hızlıca kopyalanmakta ve oldukça düşük rakamlara satışa sunulmaktadırSanatsal ürünlerin sürekliliğin önündeki en büyük engel olan bu durum dedektiflerimiz tarafından itina ile üzerinde durulan bir husustur. Film satılan yerler, kitap alımı satımının yaygın olduğu alanlar, akşam pazarları, metro durakları gibi yerler takip edilerek ürün kopyası aranmakta ve bulunduğunda fotoğraflamaları yapılmaktadır. Gerektiğinde video çekimi yapılarak somut veriler elde edilmektedir.  

Atölye ve Fabrika Tespiti

Sahte ürünlerin kökünden çözülmesi ancak üretilen yerlerin ve kişilerin belirlenmesi ile mümkündür. İşyerleri mühürlenmeden ve üretimde yer alan kişiler cezalandırılmadan sahte marka sorunu devam edecektir. Dedektiflik büromuz iz sürerek üretim yerlerini belirler, adreslerini raporlar ve kişilerin açık kimlik bilgilerini öğrenir. Sahte ve taklit ürünlerle mücadelede etkin bir hizmet almak istiyorsanız büromuz ile irtibata geçiniz.