• info@elitdedektiflik.com
  • 0534 822 18 51
Hizmetler TEHDİT ŞANTAJ

TEHDİT ŞANTAJ

TEHDİT NEDİR?

 

Tehdit Şantaj

Günümüzde farklı sebeplerle insanlar arasında tartışma çıkmakta ve olaylar yaşanmaktadır. Tartışmalar sonunda sözlü ya da fiziksel temasların olması sonucunda kişiler hakkında davalar açılmaktadır. En sık karşılaşılan dava tipleri tehdit, şantaj, hakaret ve yaralama gibi fiillerdir. Bu davalar esnasında kişiler kendilerine yönelik eylemleri ispat etmek zorunda kalırlar. Olayların geçmişte kalması nedeniyle genellikle delil kayıpları olur ve kişiler mahkemede bu durumun varlığını kanıtlamakta zorlanırlar. Özellikle tehdit şantaj ve hakaret gibi suçlarda ilerleyen zamanlarda haklılığı ortaya koymak daha güç hale gelmektedir. Dedektiflik büromuzun çalışmaları sayesinde kişilere yönelik eylemlerde her türlü delil tespiti çalışması yapılmaktadır.

 

Tehdit Tespiti

Tehdit içeren davranışlar Türk Ceza Kanunu’nun 106. Maddesine göre suç teşkil etmektedir. Mesajla, sözle, mektupla, telefonla, video ile ya da herhangi bir cisim ile tehdit yapılabilmektedir. Kişiye kötü bir şey yapılacağını hissettirmek tehdit olarak geçmektedir. Tehdit şantaj gibi suçlarda dedektiflik büromuz mesaj tespiti, video dökümü, video çözümü, ses çözümü gibi işlemler yaparak raporlaştırmaktadır. Ayrıca kamera görüntüsü araştırması ve tanık araştırması yapan büromuz bulması sayesinde bunları değerlendirmektedir.

 

Şantaj Tespiti

Şantaj suçu tehdit suçunun özel bir türüdür. Türk Ceza Kanunu’nun 107. Maddesinde yer alan şantaj suçu iki şekildedir. Burada aslında kişiye yönelik bir tehdit vardır. Hakkı olduğu, yükümlü olduğu bir şeyi yapmayacağını söyleyerek kişiden bir şey talep etme hususu vardır. Şantaj suçunun en sık karşılaşılan hali ise elinde saygınlığa ve şerefe zarar verecek bir materyal olduğunu söyleyen kişinin bunu yayma tehdidi ile kişilerden menfaat talep etmesidir. Günümüzde özel görüntüler kullanılarak para talep etme hususu şantaj şeklinin en sık karşılaşılan halidir. Şantaj halinde kişinin attığı mesajlar, söylediği sözler, telefon konuşmaları, sosyal medya yazışmaları, aracı koymuşsa bu aracıların beyanları gibi birçok delil dedektiflik büromuzdan toplanmaktadır. Kişinin elindeki görüntünün ne olabileceğine dair çözümleme de yapan büromuz şantaj eylemini ispat etmekte bunu yazılı olarak sunmaktadır.

 

Tehdit Şantaj Raporu

Tehdit şantaj eylemleri sonunda dava açılabilecekken, bu durum boşanma davalarının da konusu olabilmektedir. Eşler ellerindeki görüntülerle boşanma davasının seyrini değiştirmek için, örneğin velayeti almak için, diğer eşe tehditte bulunmaktadır. Tüm bu durumlarda mahkemelerin raporları dikkate alması raporun düzenli olmasına bağlıdır Dedektiflik büromuzun özel rapor ekibi adliyelerde kullanılacak kalitede rapor tanzim etmektedir. Raporlar akıcı, bilimsel ve somuttur. Bu eylemler ile karşı karşıya iseniz dedektiflik büromuz ile irtibata geçiniz.